Návod
Obsah |
Návod1 Vytvoření jezdceVytvoření jezdce je jeden z prvních úkolů pro každého nového manažera, a je to velmi jednoduchý úkol. Stačí vybrat jezdcovo jméno, zvolit jeho věk a rozdělit schopnosti do jednotlivých atributů. Není potřebné se obávat, že schopnosti rozdělíš špatně. Stačí je rozdělit podle tvých pocitů bez nějakého stresu. Během jezdcovi kariéry bude možné postupně atributy vylepšovat, ale když si budeš myslet, že si při vytváření jezdce udělal chybu, můžeš ho poslat do důchodu a vytvořit nového. 1.1 Jméno jezdceChceme aby hra byla co nejvíce realistická a součástí opatření jsou i jména jezdců. Tvůj jezdec musí mít reálné jméno a příjmení vyskytující se v Česku. Nejsou přijatelní žádná Terminátoři, TheDoctor nebo PEpAnOvÁk1999. Pokud si Gamemaster nebo jiný manažer bude myslet, že jméno neodpovídá, budete vyzvání k jeho změně. V odpovědi můžete sdělit argument, proč je vaše původní jméno v pořádku, nebo můžete jméno upravit. Gamemaster následně jméno bud schválí a nebo vrátí k další opravě. 1.2 Věk jezdceVěk jezdce určuje jak vyspělý tvůj jezdec je, když začíná svou kariéru. Čím je jezdec starší, tím víc schopnostních bodů je možné rozdělit do jednotlivých atributů. To znamená, že teď bude lepší než mladší jezdci, ale bude zlepšovat svoje schopnosti pomaleji, takže jednoho dne ho mladší jezdec předběhne. S každou sezonou jezdec stárne o 1 rok. 1.3 Jezdcovi schopnostiVšechny činnosti, které jezdec ve hře dělá jsou ovlivněné jeho schopnostmi. Můžeš si vytvořit vybalancovaného jezdce se všemi atributy na přibližně stejné úrovni, nebo specialistu silného v některých činnostech a slabšího v jiných. Existuje více přístupů jak rozdělit schopnosti tak aby byl jezdec úspěšný, takže doporučujeme si pozorně pročíst následovný popis atributů a potom podle pocitů vytvořit jezdce.
Schopnosti v této kategorii mají využití jen při ježdění a vyjadřují to, jak dobrou má jezdec jezdeckou techniku.
Tento atribut představuje jezdcovu celkovou schopnost jezdit rychle. Nezohledňuje žádné specifické podmínky na trati.
Tento atribut reprezentuje jezdcovu schopnost vybrat si správně jízdní linii a zůstat na ní. Jezdec může být všeobecně rychlý ale když si nedokáže vybrat dobrou jízdní linii, bude ztrácet čas.
Tento atribut představuje jezdcovu schopnost předjíždět pomalejší soupeře. Ztrácení času za pomalejším vozidlem může být kritické pro výsledky v závodech.
Tento atribut pomáhá jezdcovi zabránit rychlejším soupeřům předjet ho. Boje o umístění jsou vždy velmi důležité pro dobrý výsledek závodu.
Když je trať mokrá, jezdec musí změnit svůj přístup k jízdě. Tento atribut pomáhá jezdcovi jezdit co nejrychleji v mokrých podmínkách.
Tyto schopnosti se též využívají jen při ježdění a popisují jezdcovi mentální schopnosti.
Čím více umí být jezdec odvážný, tím méně respektu bude mít k šikanám a rychlým a náročným zatáčkám. Jezdec s vyšší odvahou tedy taková místa může projet rychleji.
Jezdci s dobrými reakcemi mají větší šanci zabránit ztrátě času při případné nehodě když nastane nepředvídaná situace.
Plná koncentrace pomáhá jezdcovi vyhýbat se chybám. Je to velmi užitečné, protože každá chyba zejména když jezdec nemá dobré reakce může způsobit ztrátu času nebo dokonce nehodu. Koncentrace je ješte důležitější v druhé polovině dlouhých závodů.
Když nastane rozhodující chvíle a jezdcovo srdce bije rychle a silně, vždy je dobré zachovat si chladnou hlavu a zachovat klid.
Je velmi užitečné být trpělivým a počkat na správnou chvíli pro vykonání riskantní akce. Trpěliví jezdci nedělají tolik chyb když se pokoušejí předjet soupeře.
Technické schopnosti jsou potřebné při přípravě auta na ježdění, jako například hledání dobrého nastavení, vývoj nebo oprava auta.
Tento atribut představuje jezdcovu schopnost cítit jízdu a najít slabiny v nastavení auta. Tento atribut je nejdůležitějším technickým atributem a jiný atribut jej nezastoupí. Má vliv na kvalitu výsledného setupu z testů.
Když jezdec cítí slabé místa auta, ještš se musí správně rozhodnout, který parametr v nastavení může změnit aby auto podávalo lepší výkon. Technika pomáhá jezdcovi rozhodnout se lépe. Též je dobré rozumět teorii vlastností auta. Efekt není tak zásadní, snižuje hlavně pravděpodobnost poruchy vozu na trati a má trochu i vliv na tvorbu setupu.
Vždy je dobré rozumět praktické stránce auta. V některým situacích si musí jezdec udělat změny na autě sám, zejména když v blízkosti není nikdo jiný, co by to pro něho mohl udělat. Tedy pokud mám mezi zaměstnanci mechaniky, není tento skill využit a počet mechaniků (asi kvalita jejich) mají vliv na to, kolik rad na změny setupu v tréninku dostanete! Také má vliv na poruchovost auta vzhledem k lepší znalosti částí vozu a umění je šetřit, ikdyž technický skill na to má výrazně vyšší vliv. Jestli budou ve hře Závodní kluby, bude se tam tento skill hodit, protože jezdci asi budou dělat i mechaniky klubu.
Osobnostní schopnosti jsou velmi potřebné při činnostech mimo ježdění, jako například spolupráce se zaměstnanci, vyjednávání se sponzory nebo zlepšování schopností.
Inteligentní jezdci se nové věci učí rychleji.
Každý má rád charismatické lidi. Jezdci s velkou charismou mají obyčejně víc fanoušků, co je samozřejmě atraktivní pro sponzory.
Jezdec potřebuje spolupracovat se svým týmem. Dobrá práce s lidmi pomáhá udržovat morálku zaměstnanců na vysoké úrovni a je též užitečná při smlouvání nových smluv se zaměstnanci.
Fyzické schopnosti jsou velmi důležité, zejména když jezdec musí jezdit na autě bez posilovače řízení, při vyšších přetíženích nebo během dlouhých závodů.
Tento atribut reprezentuje jezdcovi fyzické dispozice. Pro jezdce je nejdůležitější kondice, která pomáhá jezdcovi cítit se dobře i na konci dlouhých závodů.
Speciální vlastnosti jsou set atributů, které jsou využity především v rally či na motorkách.
Detailněji popsané atributy naleznete na našem blogu.
Tento atribut je využívám pouze na motocyklu. Udává jak dobře je jezdec schopen držet správný náklon motocyklu při jízdě.
Tento atribut má využití především na neasfaltových tratích. Ukazuje jezdcovu schopnost projet zatáčku správným smykem a dobrou rychlostí.
Obratnost reprezentuje pokročilé techniky jízdy na motocyklu jako je trail braking (postupně uvolňování brzdné síly) nebo použití plynu a brzd zároveň. Vyšší atribut vede k lepšímu využití těchto technik a tedy k lepším časům na kolo či snazšího předjíždění.
Přenášení váhy těla má značný vliv na těžiště stroje a celkovou stabilitu v zatáčkách.
Periferní vidění pomáhá jezdci k lepší orientaci v soubojích kolo na kolo, tak jak to můžeme vidět například v Nascar.
Během závodu se nezřídka mění podmínky na trati a schopnost jezdce se při závodě těmto změnám přizpůsobit v kombinaci s jeho Zpětnou vazbou může zlepšit výkonnost vozu při změnách počasí.
Cit pro pedály je vlastnost, která se projeví především na měkkých površích, tedy tam kde je potřeba plynule a citlivě brzdit či přidávat plyn.
Přizpůsobivost je potřebná v momentě, kdy jezdec rally nezná perfektně každou zatáčku v rally a je potřeba umět i improvizovat. Dobrý spolujezdec není na škodu.
2 ZávodyZávody jsou to, o co v této hře jde. Jezdec se může přihlásit do samostatných závodů každý den a též jezdit v závodech v rámci různých sérií. Obyčejní jezdci se můžou zúčastnit dvou závodů formulí, 4 závodů se soukromými vozy a 3 závodů na motocyklech v tom samém čase, zatímco majitelé Superlicence se můžou přihlásit až do třech formulových 2.1 Závodní víkendZávodní víkend se skládá nejméně ze čtyř fází:
Každý závod začíná testováním před kvalifikací. Testovací jízdy můžeš dělat kdykoliv, nejpozději však 10 minut před začátkem kvalifikace. Tyto jízdy ti pomůžou vylepšit nastavení, ale časy z jednotlivých kol se do kvalifikace nepočítají.
Kvalifikace je událost po volném tréninku, která se přepočítává pro všechny účastníky ve stejném čase (vždy 10 minut před oficiálním začátkem kvalifikace).
Zahřívací trénink je vlastně jen další volný trénink na vylepšení nastavení před samotnými závody. Když se závod skládá z více závodů, zahřívací trénink bude před každým z nich.
Samotné závody jsou událost po zahřívacím tréninku, která se přepočítává samostatně 10 minut před oficiálním začátkem závodů.
2.2 Nastavení autaNastavení auta je jednou z nejdůležitějších částí přípravy na závody. Dobré nastavení umožňuje jezdit rychleji, i když tvůj jezdec nepatří mezi ty rychlé, ale aspoň bez přiměřeného nastavení nedokáže jezdit vynikající časy ani špičkový jezdec. Testovací stinty během volných nebo zahřívacích tréninků ti pomáhají vylepšovat nastavení. Po každém stintu ti jezdec dá doporučení, jaké změny udělat v nastavení, aby dokázal jezdit lepší časy. Je důležité pochopit, že dokonalé nastavení na tratích se stejnými charakteristikami bude velmi podobné. Na druhé straně je dobré vědět, že dokonalé nastavení v jednotlivých závodech je pro všechny jezdce různé. Kromě toho pamatujte i na to, že když použijete stejné nastavení v různých závodech na té samé trati, nedosáhnete stejný výkon. Je to důsledek drobných změn na trati, teploty asfaltu nebo vzduchu, nebo povětrnostních podmínek. Doporučení vždy vyhodnocuje parametry nastavení nezávisle. To znamená, že nastavit všechny parametry kromě křídel a převodovky je jednoduché. Křídla i převodovka jsou trochu komplikovanější. Když například natankuješ víc paliva nebo zkazíš nastavení pružení, celkový přítlak se sníží, a to může mít vliv na ideální nastavení převodovky. Nebo když nastavíš sklon předního křídla příliš vysoko a zadního příliš nízko, chování auta v rychlých zatáčkách bude velmi špatné, takže doporučení bude nastavit přední křídlo níže a zadní výše, a to i navzdory tomu, že absolutně dokonalé nastavení obou křídel by bylo vyšší než aktuální nastavení předního křídla. Je též velmi užitečné zvolit vhodný počet testovacích kol v jednom stintu. Čím víc kol nastavíš, tím lepší doporučení dostaneš, ale zvyšuje se tím šance na nehodu. Když se ti nepodaří dokončit kompletní stint, ztratíš možnost zajezdit následující stint a dostaneš horší doporučení. Dej pozor i na pneumatiky aby ti zůstal dostatečný počet na kvalifikaci a závody. 2.3 Taktika v kvalifikaciNastavení taktiky je jednoduché. Stačí vybrat pneumatiky a jezdecký styl. 2.4 Závodní strategieDobrá závodní strategie je velmi důležitá pro celkový výsledek. V první řadě musíš zvolit počet zastávek v boxech, následně kola, ve kterých se mají zastávky vykonat a které pneumatiky přezout. Množství paliva se propočítá automaticky. 2.4.1 Rozsah pro zastávku v boxechPokud vyjede na trať bezpečnostní vozidlo (Safety Car) před plánovanou zastávkou v boxech tvého pilota, je jistě výhodné předpokládat jeho zastávku přesně v čase, kdy bezpečnostní auto opustí boxovou uličku, teda chvilku před tím, než zpomalí auta na trati. Rozsah pro zastávku v boxech nastavuje maximální počet kol, o který se posune zastávka v boxech tvého závodníka v případě výjezdu bezpečnostního vozidla. Například pokud máte plánovanou zastávku v 15-ém kole a nastavíte rozsah pro zastávku v boxech na 4, závodník bude čekat předčasnou zastávku v boxech v případě, že bezpečnostní vozidlo vyjede z boxů mezi 11. až 14. kolem. Počet kol nastavených v rozsahu pro zastávku v boxech též dovolí mechanikům doplnit palivo a změnit pneumatiky v případě, že závodník musí jet do boxů opravit poškození auta. Pokud je zastávka v boxech prředpokládaná (vzhledem na výjezd bezpečnostního vozidla nebo jiné neočekávaně nucené zastávky v boxech), bude plánovaná zastávka v boxech zrušená. Při jízdě za safetycarem je spotřeba paliva a opotřebení pneu výrazně nižší. Je tedy dobré v takovém případě oddálit pitstop. Parametr znamená kolik kol k plánovanému pitstopu bude přidáno, aby byly pneumatiky naplno využity. Odložení pistopu se připočítá za každý jeden výjezd zpomalovacího vozu! Buďte při stanovení tohoto čísla velmi uvážliví! Hodnota Zaber před pitstopem udává, kolik kol před plánovanými boxy by na to jezdec měl šlápnout aby získat v boxech výhodu. Risk tím je v daném počtu kol zvýšen o 10 či do maxima 100. 2.4.2 Jezdecký stylVysoké riziko zlepšuje rychlost ale i pravděpodobnost havárie. Vysoké nastavení agresivity u pneumatik též značně zvyšuje rychlost, ale opotřebení pneumatik mnohem větší. Mechanická agresivita trochu zvyšuje rychlost, ale též zvyšuje i pravděpodobnost mechanické poruchy. Jezdecký styl můžete nastavit při nastavování taktiky nebo strategie na závody a je možné změnit následující parametry. Riskantní jízda, agresivita na pneumatiky a mechanická agresivita. Při strategii se nastavuje riskantní jízda zvlášť na suché a mokré trati, protože podmínky se můžou během závodů změnit. Hodnoty v jezdeckém stylu je možné nastavit od 0 (minimální riziko a zátěž na pneumatiky a motor) do 100 (maximální riziko a zátěž). Při závodě existují 3 druhy jezdeckých stylů. Agresivita při pevném startu udává jak agresivně jezdec využije plynový pedál. Vyšší hodnota může přinést lepší start a zisk pozic, ale také zvyšuje možnost chyby a ztráty času. Předjížděcí a blokovací agresivita je využita v případě boje o pozici. Vyšší agresivita pomáhá lépe uspět při předjíždění či blokování, ale také přináší vyšší riziko kontaktu. 2.4.3 Zajet ihned do boxů při poškození nadZajet ihned do boxů při poškození nad (dříve nazváno Maximální opravitelné poškození). Během závodu dochází ke kontaktům mezi jezdci a výsledkem je obvykle poškození vozu. Někdy jsou poškození tak závažná, že vedou k okamžitému odstoupení tvého jezdce ze závodu. V ostatních případech je poškození méně závažné a je možné jej opravit během pitstopu. Po kolizi hra vyhodnotí procentuální poškození tvého vozu. Pokud je poškození vyšší než hodnota Zajet ihned do boxů při poškození nad, tvůj jezdec zajede do boxů, dle hodnoty nastavené v rozsahu pro pitstop. Pokud je poškození nižší, jezdec zůstane na trati až do běžné plánované zastávky. 2.4.4 Úroveň poškození - neopravovat podVšechny opravy na voze zaberou nějaký čas. Někdy je poškození velmi malé že se nevyplatí ztrácet čas jeho opravou. Pouze pokud je poškození vyšší než hodnota Úroveň poškození, pak bude vůz opravován. VAROVÁNÍ: Tato hodnota nesmí být vyšší než Nejvyšší opravitelné poškození, pak by totiž jezdec jen projel boxem a nic by nebylo opraveno. 2.4.5 Uzavření boxů před koncem závoduPočet kol do konce závodu během kterých jezdec nezajede do boxů pro nepotřebné akce jako je oprava poškození či sjeté pneu. Pro benzín ale jezdec případně zajede. 2.4.6 Cíle závoduTyto závodní strategie ti umožní měnit jezdecký styl během závodu s ohledem na jeho pozici a situaci. Pokud je pozice v závodě horší než Cílová pozice, nebo nižší než pozice hlavního rivala, jezdec pojede s riskem o 10 vyšším či max. 100. Jezdec také může nechat snáze předjet svého týmového kolegu. 2.5 Jízda na tratiJízda na trati je velmi zajímavá. Následující příklad vysvětluje jak se vypočítává čas při soutěži. Trať je rozdělená na 11 sektorů s odlišným charakterem. Například sektor 11 je hlavní rovinka a sektor 1 je první zatáčka. Základní charakter sektoru je popsaný důležitostí základních vlastností auta jako jsou maximální rychlost, zrychlení, brzdění a ovladatelnost. Začněme v sektoru 10. To je vlásenka kde jsou důležité dobré brzdy na vjezdu a dobré zrychlení na výjezdu. Potom následuje sektor 11, dlouhá cílová rovinka, kde je důležitá maximální rychlost a na začátku i zrychlení. Potom následuje další vlásenka, tedy potřebné jsou opět dobré brzdy a zrychlení, a za ní je kratší rovinka, na které je nejdůležitější zrychlení a trochu maximální rychlost. Dobrá ješte jsou na trati sektory 6 a 8, rychlé zatáčky, kde je důležitá dobrá ovladatelnost a přítlak. Systém přepočítává každý sektor odděleně, takže můžete být v některém sektoru rychlejší než soupeři, ale v jiném zase pomalejší. Toto dělá každý okruh jedinečným, i když určité podobnosti se dají najít. 3 PočasíPočasí je velmi důležitá záležitost. Ovlivňuje přítlak auta, zejména když trať není úplně suchá. Ve hře je více parametrů počasí, přičem nejdůležitějším je stav vozovky, který je přímo ovlivněný možným deštěm nebo slunečným počasím. Aby se zabezpečili spravedlivé podmínky pro všechny jezdce, počasí se během kvalifikace vůbec nemění. Není to sice velmi realistické, ale je to lepší pro férovou hru. Závody začínají v počasí, které bylo předem ohlášené, ale během závodů se může změnit. Samozřejmě k dispozici bude i předpověď počasí, ale ta nemusí být vždy úplně přesná. 3.1 Bez deště
Slunečno
Skoro jasno
Polojasno
Zataženo 3.2 Déšť
Mrholení
Přeháňka
Lokální bouřka
Jemný déšť
Silný déšť
Bouřka 3.3 Vývoj počasíTento obrázek Ti pomůže pochopit, jak se může počasí měnit během závodu. Možná změna počasí je podrobně popsaná výše. 3.4 Stav vozovkyStav tratě ve hře je reprezentovaný číslami v rozpětí 0 až 100, kde 0 znamená absolutně suchou trať a 100 maximálně mokrou trať. Ve hře však neuvidíte konkrétní číslo, ale bude vidět jednu ze 4 následujících možností. Ty se ale mohou mírně lišit v různých sériích.
Suchá
Vlhká
Mokrá
Zaplavená 3.5 Teplota
Teplota vzduchu neovlivňuje přímo výkon auta, ale má velký vliv na jezdcovu únavu a též napomáhá vysychání mokré tratě.
Teplota tratě má malý vliv na mechanický přítlak tvého auta.
4 Pneumatiky4.1 Použití pneumatik na počasíJak je výše v návodě uvedené, stav tratě je ve hře reprezentovaný čísly v rozpětí od 0 po 100, kde 0 znamená absolutně suchou trať a 100 maximálně mokrou trať. V garáži můžete zadat základní nastavení pro použití pneumatik na základě stavu tratě. Pomocí parametru Použití na počasí nastavíte pro každý typ pneumatik číslo stavu tratě, pro které bude váš závodník používat tyto pneumatiky a pro které si dané pneumatiky zvolí během zastávky v boxech. Jak to funguje je vysvětlené v následujícím příkladě. Pokud je použití na počasí při hladkých pneumatikách nastavené na 15 a při pneumatikách do mokra na 75, potom si závodník během zastávky v boxech vybere hladké (suché) pneumatiky pokud je hodnota stavu tratě menší než 45 nebo rovná (průměr obou posuzovaných typů pneumatik), v jiném případě si zvolí pneumatiky do mokra. Základní hodnoty můžete měnit pro každý závod v obrazovce Závodní strategie. 4.2 Tolerance počasíStav tratě se proti startu může měnit (v závislosti na počasí), proto je velmi důležité zvolit správný čas pro zastávku v boxech, která může být dříve, než plánovaná zastávka. Někdy se můžou podmínky na trati měnit v krátkých intervalech, například v rozmezí 42 až 48. Nastavení z předchádzejícího příkladu by nutilo závodníka neustále měnit suché pneumatiky za mokré a naopak vždy při překročení kritické hodnoty (45). Aby jste tomu mohli zabránit, tak se v obrazovce závodní strategie dá nastavit hodnota Tolerance počasí, což je vlastně tolerance, která umožní, aby závodník v závodu nebyl ovlivněný právě popsanou situací. Pokud například tuto toleranci nastavíte na 10, tak se kritická hodnota pro změnu pneumatik rozšíří v dané toleranci (45, +/-5). Pokud se budeme držet výše uvedeného příkladu, tak pokud jede závodník momentálně na suchých pneumatikách, tak do boxů zajede pro mokré pneumatiky v případě, že stav tratě překročí hodnotu 50. Zpět na suché pneumatiky pojede přezout, pokud stav tratě klesne pod hodnotu 40. 4.3 Minimální stav pneumatikMinimální stav pneumatik. Kvůli změnám počasí, brzkému pitstopu nebo jiné neočekávané události, pneumatiky mohou být použity pro mnoho kol aniž by potřebovaly výměnu. To ale může vést k vysokému opotřebovávání, radikálnímu poklesu jejich výkonnosti nebo případnému píchnutí pneu. To se může stát hlavně mokré specifikaci gum na suché či vlhké trati, kde je opotřebení opravdu vysoké. Ve tvé garáži lze vidět položku Minimální stav pneumatik, který udává, při jakém stavu se daná pneu musí vyměnit. Například, pokud máte nastaven Minimální stav pneumatik na 30, váš jezdec zajede do boxů na výměnu pneumatik v momentě kdy dosáhnout 30% své celistvosti. Standartní hodnota Minimálního stavu pneumatik může být změněna na každý závod jednotlivě v závodní strategii. 5 SérieSérie jsou v podstatě mistrovství, kde závodníci mezi sebou soutěží prostřednictvím stanoveného počtu závodů v konkrétních termínech. Jsou dva typy sérií:
5.1 Sezónní série5.1.1 Základní informaceSezónní série (Oficiálně série MRC) jsou mistrovství sestávající z daného počtu závodů během celé sezóny. Jde o nejdůležitější a nejprestižnější soutěže na My Racing Career. Na výběr je mnoho sezónních sérií a závodníci můžou být do nich přihlášení na základě dvou faktorů: být schopný zaplatit startovné a mít dostatečné hodnocení v čase uzávěrky přihlášek série. Seznam dostupných sérií je na hlavní stránce sekce Série. 5.1.2 Přihlášení do sérieNa hlavní stránce v sekci Série můžeš najít seznam všech sezónních sérií. Každý jezdec si tu může najít a vybrat nejvhodnější série s ohledem na jeho schopnosti, zkušenosti a finanční rozpočet. Některé série jsou velmi prestižní a těžké, o které mají zájem zejména nejlepší jezdci. Dále tam jsou méně populární a jednodušší série, které jsou zase vhodné zejména pro méně zkušené závodníky. U každé série můžeš vidět logo, jméno, eventuálního sponzora. počet přihlášených jezdců a eventuální minimální rating potřebný pro přijetí do série. Můžeš tak snadno vidět, do které série se tvůj jezdec může přihlásit a můžeš to zde také učinit. Tvůj jezdec se může přihlásit do jakékoli série, i když nesplňuje všechny požadavky nebo pokud nemá dostatečně dobrý rating. Můžeš změnit své rozhodnutí a přihlásit se kdykoli do jiné série. Samozřejmě ostatní žádosti budou zrušeny, protože jezdec se může účastnit pouze jedné série v daný moment. Velice důležitou součástí každé série je její Rating. Série s nejvyšším ratingem jsou oslavovány a vysoce hodnoceny. Jezdci v těchto sériích získáváním dobrých výsledků rychleji zvyšují své ratingy než jezdci v hůře hodnocených sériích. Samozřejmě výše hodnocená série znamená také vyšší vstupní poplatek. Na stránce s informacemi o sérii můžete vidět více detailních informací jako jsou současní žadatelé, kalendář, závodní dny a bodovací systém. Aby bylo možné určit pořadí žadatelů a jejich šance na přijetí do série, užitečnou informací je preferovaná národnost. Žadatelé jejichž národnost je v seznamu preferovaných národností dostávají bonus 20% navíc k jejich ratingu. To jistě může být výhodou k získání vyššího pořadí a obsadit tak jedno z limitovaného počtu míst. K usnadnění výběru sérií, které mají národnost tvého jezdce na seznamu preferovaných národností, můžeš použít tlačítko v přehledu sérií Automaticky doporučit nejvhodnější série pro mého jezdce! To ti ukáže pouze ty série, které přinesou tvému jezdci zvýšení jeho ratingu. Pro posouzení vstupu do série musí jezdec mít dostatečně dobrý rating a také musí mít dostatek peněz na účtě pro zaplacení Vstupního poplatku. 5.1.3 Startovní listina sériíBěhem posledního týdne každé sezony všechny série ohlásí na startovní listině oficiálně přijaté jezdce. Výše hodnocené série tak učiní dříve. S klesajícím ratingem poté další série postupně v další dny budou oznamovat své jezdce. Tímto až se každá série uzavře se manažeři, kteří neuspěli s přihláškou do žádné série, budou mít dost času se přihlásit do nějaké z volných sérií. Jezdci bez účasti v oficiálních seriích budou automaticky přiřazení do Začátečnické série. Neaktivní jezdci nebudou mít vliv na přijímání do sérií, jelikož budou automaticky vyloučeni ze seznamu žádostí v kterékoli sérii. 5.1.3.1 Pořadník jezdců pro přijetíJezdci jsou přijímáni do série podle tohoto klíče: 1. Aktivní jezdci s dostatkem financí seřazení dle ratingu
2. Neaktivní jezdci s dostatkem financí seřazení dle ratingu.
3. Jezdci bez dostatku financí seřazení dle financí. Ti zaplatí maximální možnou částku (tedy pak budou na 0) a zbytek jim bude strháván z příjmů sponzorů automaticky.
5.1.4 Závodění v sezónních sériíchV závislosti na kategorii série má každá specifické závodní dny, do kterých se jezdci účastní kvalifikace a závodů. Některé série mají pouze jeden závod, jiné mají dva závody. Každá kvalifikace je samostatnou událostí počítanou ve stejný čas (10 minut před oficiálním startem kvalifikace) pro všechny, kteří vstoupili do série. Pro nalezení ideálního setupu pro kvalifikaci mají jezdci odpovídající počet stintů ve volném tréninku. Kvalifikační výsledky určí postavení na startu následujícího závodu. Startovní pořadí případného druhého závodu je založeno na výsledku prvního závodu, ale může být i změněno podle pravidel série. Před každým závodem může jezdec využít jeden stint k nalezení nejlepšího setupu ve warm-upu. Každý závod je jednorázová akce po warm-upu, který je počítán 10 minut před oficiálním časem závodu. 5.1.5 OdměnyExistují tři druhy odměn v sezonních sériích: ratingové odměny, finanční odměny a trofeje. 5.1.5.1 Odměny za ratingNejlepším 20 jezdců z každého závodu se zvýší jejich rating, nejvíce obdrží ti nejlepší a nikomu se po špatném výsledku rating nezhorší. Skóre získané jezdcem se pak násobí ratingem série. Takže získané vysoké skóre znamená hodně bodů, které pak hodně zvýší jezdcův rating. Jezdecký rating je přepočítáván na konci každého týdne, započítávají se všechny v týdnu dosažené výsledky. Body starší než tři sezony se do jezdcova ratingu již nezapočítávají, body ze závodů starších než 2 sezony se násobí koeficientem 0,33 a body starší než jedna sezona pak koeficientem 0,66, takže dobré jezdcovy výsledky nebudou zapomenuty hned po sezoně. Tato kalkulace je platná pro sérii s 30ti účastníky. V závislosti na počtu účastníků se počet odměňovaných mění, zhruba jsou to 2/3. 5.1.5.2 Finanční odměnyNa konci každé sezony jsou rozděleny finanční odměny v závislosti na pozici dosažené v pořadí série. 5.1.5.3 TrofejeJezdci kteří se umístí na prvních pozicích v sezonních sériích obdrží příslušné trofeje, viditelné pro jezdce s licencí. 5.1.6 Nováčkovské sérieJezdci, kteří nebudou zapsáni v žádné oficiální sérii, budou automaticky zapsání do Začátečnické série. Jezdci v Začátečnické sérii budou náhodně rozděleni do skupin pro každý závod a pak dostanou body do tabulky s pořadím Začátečnické série. Skóre a finanční systém jsou podobné těm z oficiálních sérií, ale ratingové body a finance získané ze Začátečnických sérií budou nižší. Mimochodem, Začátečnické série umožní novým jezdcům získat důležité body a tak zvýšit svůj rating, tak snadno přeskočí neaktivní jezdce a tak odstartují svoji kariéru rychleji. 5.2 Volné série5.2.1 Základní informaceVolné série nabízí pocit výzvy v šampionátu s různou délkou a různým počtem závodů, narozdíl od jednotlivých volných závodů. 5.2.2 Připojení do volných sériíZ hlavní stránky sérií můžeš vstoupit na stránku Volných sérií tlačítkem v horní části. Stránka obsahuje všechny plánované volné série (ukončené, aktivní, čekající na start) a důležité informace o těchto sériích. Do série se můžeš přihlásit přímo z této stránky pokud jsou ještě volná místa v dané sérii. Měj ale na mysli, že můžeš být pouze v jedné Volné sérii a do jiné série se budeš moci přihlásit až když ta původní skončí. Můžeš také vstoupit na stránku s detaily série, kde najdeš doplňující informace, přihlášené jezdce, kalendář a detailní bodovací systém. Také jde zde odkaz na současné pořadí a další zajímavá data. Pokud série ještě neodstartovala a jsou stále volná místa, můžeš se přihlásit! 5.2.3 Závodění ve volných sériíchJak můžeš vidět v kalendáři na stránce s informacemi o sérii, jsou zde závodní dny, kde jezdci odjedou kvalifikace a závody. Každá kvalifikace je samostatnou událostí počítanou ve stejný čas (10 minut před oficiálním startem kvalifikace) pro všechny, kteří vstoupili do série. Pro nalezení ideálního setupu pro kvalifikaci mají jezdci odpovídající počet stintů ve volném tréninku. Kvalifikační výsledky určí postavení na startu následujícího závodu. Startovní pořadí případného druhého závodu je založeno na výsledku prvního závodu, ale může být i změněno podle pravidel série. Před každým závodem může jezdec využít jeden stint k nalezení nejlepšího setupu ve warm-upu. Každý závod je jednorázová akce po warm-upu, který je počítán 10 minut před oficiálním časem závodu. 5.2.4 OdměnyJezdci který vyhraje Volnou sérii se v jeho profilu zobrazí získaná trofej, pokud vlastní superlicenci. Není zde žádná speciální ratingová odměna, jezdec získává běžné body stejně jako v jednotlivých závodech. 6 Jezdecký RatingJezdecký rating je velmi důležitou částí hry. Je to hlavní indikátor jezdcovi úspěšnosti. Rating se zvyšuje dobrými výsledky a klesá po špatných výsledcích. Proto ovlivňuje mnoho částí hry, jako sponzorské příjmy nebo pozvánky pro jezdce do závodních sérií. Celkový jezdecký rating je součtem dvou hodnot:
Rating sezonních sérií je hlavní část jezdcova ratingu. Je počítán na konci každého týdne v závislosti na získaných bodech za poslední 3 sezony. Nejsou žádné mínusy v tomto ratingu, jezdec ztrácí rating v případě že za poslední týden nezískal tolik bodů během posledního týdnu jako to dokázal ve stejném týdnu minulé sezony.
Rating volných závodů je malou součástí jezdcova ratingu. Je počítán po každém závodě a roste či klesá podle dosaženého výsledku. Polovina účastníků dostává plusové body, polovina negativní. Množství ratingových bodů získaných v závodě závisí na rozdílu průměrných ratingů účastníků závodu. Jezdec s lepším ratingem získá méně bodů za dobrý výsledek a ztratí více bodů za špatný výsledek.
6.1 Specifický jezdecký ratingK dispozici je také různorodý či specifický typ ratingu. Hlavní rating je součtem všech dílčích ratingů. Specifické ratingy pak ukazují jezdcovy výsledky v daných kategoriích, tedy motorky, rally a okruhy. 7 FinanceFinance jsou klíčovým prvkem ve hře. Každý jezdec má svůj vlastní finanční obnos, který ty jako jeho manažer musíš udržovat nad nulou. Finance lze využít na různá vylepšení pro tvého jezdce. 7.1 PříspěvekPoté co je jezdec vytvořen, obdrží finanční dotaci od rodiny či jiné spřátelené osoby. Její výše je vždy 500 000€. První dotace může při startu v průběhu sezony být snížena, pokud již uběhla značná část sezony. Jezdec může tyto finance využít pro vykrytí nákladů na začátku své kariéry. Tuto dotaci poté jezdec obdrží vždy ke konci sezony pro přípravu na sezonu následující. 7.2 SponzořiSponzoři jsou velmi důležitou součástí hry. Jezdci potřebují příjmy aby se mohli účastnit prestižnějších serií, aby mohli platit mzdy svých zaměstnanců nebo platit za extra trénink. 7.2.1 Sponzorská nabídkaSponzorská smlouva obsahuje podpisový bonus, což je částka, kterou jezdec obdrží ihned po podpisu dohody, a týdenní platbu. Jednou za čas jezdec dostane sponzorskou nabídku od nějakých společností. Pokud usoudíte, že je nabídka dobrá, pak ji přijmete. Každý jezdec může mít až 3 sponzory v daný moment, proto nepřijímejte ihned každou nabídku. Hodnota sponzorské nabídky závisí zvláště na jezdcově ratingu a jeho charisma. Vliv má také manažerské umění zaměstnanců. 8 Trénink závodníkaTrénink jezdce je velmi důležitou součástí hry. Jezdci, kteří jsou nyní nejlepší ve hře, tam nemusí za několik málo sezon být, protože jiní se zlepšují rychleji než oni. Existují dva rozdílné typy tréninků. V obou případech se mohou jezdci účastnit všech závodů. 8.1 Normální tréninkToto je denní trénink. Můžeš vybrat jeden atribut který se zlepší každý den. Rychlost tréninku je především ovlivněna jezdcovou inteligencí. Jezdec s inteligencí 100 trénuje dvakrát rychleji než ten s hodnotou 50. Další důležitou věcí je hodnota trénovaného atributu, čím vyšší hodnota, tím je trénink pomalejší. Jezdci do věku 25 včetně trénují rychle, čím jezdec poté stárne, trénuje pak pomaleji a pomaleji až do věku 37 let, kdy už se jezdec přestane zlepšovat a od věku 38 začínají schopnosti ubývat. Je zde také nemalý vliv na trénink díky jezdcovým zaměstnancům. Trenéři můžou vylepšit rychlost tréninku až o 50%. 8.2 Extra tréninkToto je příležitostní trénink. Můžeš poslat tvého jezdce do speciální školy, kde si zlepší nějaké ze svých vlastností. Za tento trénink si musíš zaplatit. Tréninkový příjem je také ovlivněn jezdcovou inteligencí, ale ne tak moc jako v denním tréninku. Jezdci mohou tento extra trénink využít až do věku 40 let, ale samozřejmě zlepšení jezdce ve věku 39 let je velmi malé. Nejlepší přírůstek z extra tréninku je v 18ti letech. Aktuální hodnota atributu má také vliv na přírůstek, stejně jako v denním tréninku. Jezdec se může během tohoto tréninku účastnit závodů. 8.3 Závodní simulátorJezdi získávají zkušenosti závoděním v sezonních sériích. Zvýšit znalosti tratě ale lze i v závodním simulátoru. Jeho použití je bezplatné. Jediné co je třeba je zakoupit vybranou závodní trať. Jezdec bude tuto trat trénovat dokud ji nevyměníš za jinou. Vyšší zkušenosti na trati dají výhodu oproti konkurenci v těsných sériích, měli by snižovat počet chyb a zvýšit kvalitu rad při tvorbě setupu v tréninku. 9 ZaměstnanciZaměstnanci jsou další důležitou součástí hry. Každý jezdec může mít neomezený počet zaměstnanců. ti mu pomáhají vylepšovat jeho atributy, zajistí rychlejší pit-stopy, pomáhají nalézt lepší setup, získat lepší sponzory a také designovat lepší auta. 9.1 Smlouva zaměstnancePokud chceš přijmout zaměstnance, musíš ho zaplatit. Vždy musíš zaplatit podpisový bonus když podepíšeš nový kontrakt a dále platit týdenní mzdu. Pokud chceš ušetřit peníze či pokud si myslíš, že zaměstnanec nepřináší tolik užitku, můžeš jeho smlouvu vypovědět. Nemusíš platit žádný poplatek ani zbytek jeho týdenního platu, zaměstnanec si ale nechá celý podpisový bonus. Smlouva se sama automaticky zruší pokud nemá tvůj jezdec dostatek financí na platbu mzdy zaměstnance. Ve věku 60let pak odcházejí do důchodu a nelze jim prodloužit smlouvu. 9.2 Zaměstnancovy atributyZaměstnanci mají 9 rozdílných atributů, které určují jejich schopnosti.
Tento atribut určuje tréninkové dovednosti zaměstnance. To má vliv na rychlost tréninku jezdce.
Tento atribut pomáhá zaměstnanci lépe mentálně připravit jezdce na všechny závodní situace. Tedy zvyšuje rychlost tréninku mentálních vlastností jezdce.
Tento atribut určuje jak dobře dokáže zaměstnanec vysvětlit technologii jezdci. Vylepšuje tak rychlost tréninku technických dovedností.
Tento atribut určuje jak dobře umí zaměstnanec pomoci jezdci zlepšovat osobní dovednosti.
Tento atribut určuje zaměstnancovu schopnost zlepšovat jezdcovu fyzičku.
Tento atribut značí jak dobrým mechanikem zaměstnanec je. to má vliv na to jak rychlé pit-stopy budou a také jak rychle mohou být prováděny změny na setupu.
Tento atribut není pro jezdce příliš důležitý, hlavní uplatnění je pro týmy F1, které designují vlastní vozy.
Tento atribut popisuje zaměstnancovu schopnost pomoci v předzávodní přípravě. Abychom lépe porozuměli získaným datům z testů a připravili dobrý setup na závod.
Tento atribut určuje jak dokáže zaměstnanec vylepšovat jezdcovu image v očích fanoušků a pomáhá tak jezdci získat lepší sponzorské smlouvy.
Tento atribut není pro jezdce důležitý. Popisuje zaměstnancovu schopnost vést ostatní členy pracovního týmu.
Tento atribut popisuje schopnost učit jezdcovy speciální schopnosti. Má tedy vliv na jejich trénink.
9.3 Trénink zaměstnanceZaměstnancům, kteří jsou zaměstnání, se pomalu vylepšují jejich atributy díky zkušenostem, které v práci získávají. Nezaměstnaným se atributy nezvyšují. 10 AukceProstřednictvím aukčního systému je možné zakoupit mnoho věcí v této hře. Na stránce s aukcemi si můžete prohlédnout seznam aktuálních aukcí, stejně jako seznam předchozích dražeb. Další podrobnosti týkající se konkrétní aukce lze nalézt po klepnutí na odkaz 'Podrobnosti'. Dražby lze sledovat na stránce s podrobnostmi. Nabídky mohou být pouze v aktivních aukcích. Nabídky na akcie týmu F1 mohou být pouze ti, kteří jsou buď v současné době ve vztahu s tímto týmem, nebo ti, kteří nevlastní podíly v jiném týmu F1. Chcete-li změnit nabídku, stačí kliknout na odkaz informace. Tam můžete zvýšit svůj vlastní nabídku, přijmout žádost od jiného hráče abyste se k jeho nabídce připojili, nebo sami požádat o přidání se k vaší nabídce další manažery. Uzávěrka aukci bude přesunuta dopředu o 1 minutu, pokud během poslední minuty přišla jiná nabídka. Poté, co aukce skončí, vítěz obdrží jeho/její položku(y), a mince budou převedeny na účet prodávajícího. Majitelům neúspěšných nabídek budou jejich mince vráceny. 11 Jezdcova výbavaV menu naleznete položku Jezdcova výbava. Zde můžete editovat vaši helmu, kombinézu použitím volných předloh, helmu jednoho z týmů f1 pokud jsi jeho fanouškem nebo si vytvořit vlastní design pokud jsi majitelem superlicence, s nímž se můžeš ucházet i o stuhy. Designy je možno měnit bez omezení. 12 Obchod s designyV menu najdete Obchod s designy. Na hlavní stránce s designy můžete hledat a nakupovat designy pro vaše auto, helmu či kombinézu (je vyžadována superlicence). Další záložky obsahují seznam již zavedených obchodů, kde je můžeš i hodnotit a pak záložku pokud máte vlastní obchod, kde si ho i můžete založit a vydělat tak nějaké ty mince třebas. 13 Body aktivityBody aktivity můžete získat za nepřerušené přihlašování a také za propagaci hry v příslušné záložce v menu Propagace hry -> Hlasujte pro nás. Hlasy využijete primárně pro darování týmu F1, který je promění na peníze do rozpočtu a někdy za pár let budou možná použitelné i v závodních klubech. 14 Národní asociace motosportuNárodní asociace mají záložku v Menu > Svět. Nejvíce zastoupená národy svoji asociaci mají založenou, malé ale nemusí. K tomu je třeba aby bylo v národě více aktivních manažerů. Hlavním cílem asociace je soupeření v A1GP a také pro vzájemnou týmovou práci na výsledku. Každou sezonu se volí prezident asociace, který se o asociaci pak celou sezonu stará a organizuje nejen nasazení jezdců do závodů. 14.1 Pohár národůV závodech A1GP proti sobě soupeří výběry vše zemí ve hře. Soutěžení je podobné sezonním seriím, jezdí se ve třech kategoriích (jezdci do věku 21, 25 a neomezeně). Jezdci se nemohou přihlásit sami ale jsou nominování prezidentem asociace nebo jeho zástupcem. Jezdí se vždy se středu kvalifikace, v pátek kratší závod a v neděli dlouhý závod. |